10 cech dobrego mówcy

Published by Tomasz Nowakowski on

Przemawianie publiczne to trudna, złożona i stresująca czynność. Niektórzy z nas już na samą myśl o przemawianiu przed większą publicznością dostają dreszczy.

Z drugiej jednak strony codziennie na ekranie telewizora czy komputera widzimy wspaniałych mówców, którzy nie mają problemów z wyrażaniem i przekazywaniem swoich idei. W dobie internetu, YouTube’a i TED na wyciągnięcie ręki mamy setki przykładów genialnych inspirujących mów.

W czym więc tkwi sekret? Co sprawia, że niektórzy mówcy potrafią porwać i zainspirować tłumy, podczas inni nie robią na nas takiego wrażenia? Jakie cechy powinien posiadać dobry mówca?

Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej w zestawieniu 10 cech dobrego mówcy.

1. Pewność siebie 💪🏻

Twoja pewność siebie w dużym stopniu decyduje o tym, w jaki sposób publiczność odbierze Twoje przemówienie. To w jaki sposób mówisz i poruszasz się na scenie daje silne sygnały dla Twojej publiczności, na podstawie których decyduje ona, czy można Ci wierzyć czy nie.

Pewność siebie buduje Twoją wiarygodność i pozycję eksperta. Twoi słuchacze nie mają możliwości na bieżąco sprawdzać tego o czym mówisz, dlatego bazują na tym jak się zachowujesz i jakie ogólne wrażenie na nich sprawiasz.

Oczywiście Twoim naturalnym stanem podczas przemawiania przed publiką jest zdenerwowanie i stres. Trzęsące się ręce, kołatanie serca, przyspieszony oddech – to wszystko obniża Twoją pewność siebie na scenie, a co za tym idzie – sprawia, że możesz wydawać się mniej wiarygodny dla publiczności.
Na szczęście są na to sposoby – przemawianie publiczne, jak każdą inną czynność można wytrenować i dzięki temu zwiększyć swoją pewność siebie na scenie.

2. Pozytywna energia ⚡️

Wchodząc na scenę musisz być pełen pozytywnej energii, aby móc zarazić nią publiczność. Jeżeli wyglądasz na znudzonego, publiczność myśli, że jesteś znudzony (proste prawda?). Dlaczego więc mieliby Cię słuchać jeżeli sam nie jesteś zainteresowany tym co chcesz powiedzieć?

Wychodząc przed ludzi i rozpoczynając przemówienie uśmiechnij się, pokaż że jesteś szczęśliwy i wdzięczny za to, że możesz przemawiać przed taką publiką. Zostaniesz wtedy przez nich dużo lepiej odebrany.

Dlaczego wielcy mówcy mają w sobie tyle pozytywnej energii? Najczęściej dlatego, że mówią o rzeczach, którymi się pasjonują i którym są w 100% poświęceni. Ich pozytywna energia jest dzięki temu w pełni naturalna i niewymuszona. Warto więc odpowiednio dobierać temat przemówienia w taki sposób, aby mówić o rzeczach które nas interesują i które wzbudzają w nas pozytywne emocje.

3. Przygotowanie ✍

Za każdym dobrym przemówieniem stoją godziny, dni, a czasami nawet tygodnie i miesiące przygotowań. Odpowiednie przygotowanie pozwala lepiej zaplanować mowę, przemyśleć i dopracować przekaz, a także przetestować fragmenty czy też całą mowę przed innymi osobami, aby sprawdzić jak jest ona odbierana.

Dobre przygotowanie pomaga również obniżyć stres i wzmocnić pewność siebie podczas przemówienia.

Jest wiele sposobów na dobre przygotowanie się do przemówienia – na pewno napiszemy na ten temat jeszcze niejeden post. Niezależnie jednak od przyjętych metod przygotowania najważniejsze jest to, aby dać z siebie wszystko i poświęcić odpowiednią ilość czasu na proces przygotowania przemówienia.

4. Jasność przekazu 🌟

Najlepsi mówcy używają prostych słów oraz konstrukcji językowych, dzięki czemu ich przekaz trafia do wszystkich. Jeżeli Twoja mowa będzie zawierać dużo specjalistycznego lub wyszukanego słownictwa – ktoś może Cię nie zrozumieć. Jeżeli będziesz tworzył zbyt złożone zdania – ktoś może się pogubić. Nie ma też większego sensu zarzucanie publiczności dużą ilością treści i szczegółowych informacji. Zamiast tego pomyśl, co tak naprawdę chcesz przekazać swojej publice i skup się na tym, aby to właśnie zapamiętała ona z Twojego przemówienia.

Żyjemy w czasach przeciążenia informacjami, dlatego jeżeli Twoja publiczność zapamięta jedną ważną dla siebie informację z Twojego całego przemówienia – to już jest sukces!

5. Autentyczność 🤝

Autentyczność, podobnie jak pewność siebie, to cecha wyczuwana przez publiczność na odległość. Najlepsi mówcy mówią o rzeczach, w które sami wierzą i o zasadach według których sami żyją.

Wychodząc na scenę bądź zawsze sobą, nie musisz udawać nikogo innego. Może to się wydawać banalne, ale już samo to sprawia, że stajesz się wiarygodny dla publiczności. Może to jednak zadziałać też odwrotnie – niezależnie od tego jak dobrze będziesz przygotowany i jak bardzo będziesz pewny siebie na scenie, jeżeli publiczność wykryje choć odrobinę fałszu lub udawania w Twojej mowie – może potraktować Cię jako mało wiarygodnego mówcę.

6. Modulacja głosu 📣

Oprócz tego co mówisz bardzo ważne jest to jak mówisz. Wielcy mówcy potrafią grać swoim głosem jak na dobrze nastrojonym instrumencie. Aby podkreślić ważne elementy swojej przemowy możesz zmieniać ton głosu, jego szybkość czy głośność. Sztuką jest nie dopuścić do monotonii zachowując jednak naturalność i autentyczność głosu.

7. Gestykulacja 🙋🏻‍♂️

Publiczność oceni Twoje przemówienie nie tylko na podstawie tego, co mówisz. Dużą wagę będą przykładać do tego jak jesteś ubrany, jak stoisz, jaką masz mimikę twarzy, a także do tego jak gestykulujesz. Jeżeli nie Twoja postawa i gestykulacja nie spodoba się publiczności to nie spodoba jej się także to, co słyszy. Ważne, aby Twoje słowa szły w parze z Twoją gestykulacją. Jeśli chcesz przekonać do czegoś publiczność, a jednocześnie Twoja postawa i gesty wskazują na niepewność i brak wiary w siebie – publiczność nie uwierzy w Twój przekaz.
Jak ćwiczyć mowę ciała i gestykulację? O tym napiszemy pewnie jeszcze nie raz – na początek najważniejsze jest, aby w ogóle ją ćwiczyć i zwracać na nie uwagę. Najlepiej ćwiczyć przed lustrem lub sprawdzać się na nagraniach wideo.

8. Kontakt z publicznością 👨‍👨‍👧‍👦

Twoją postawę na scenie i pewność siebie wzmacnia kontakt z publicznością. Podstawa to kontakt wzrokowy – patrząc ludziom w oczy pokazujesz, że wierzysz w to co mówisz i jesteś przekonany do swoich racji. Osoby, do których mówisz mają wrażenie, że mówisz właśnie do nich.

Oprócz kontaktu wzrokowego możesz też nawiązać realny kontakt z publicznością. Zadawaj pytania, zaangażuj publiczność – zamienisz wtedy wystąpienie w rozmowę.

9. Humor 🤣

Nie możesz traktować siebie zbyt poważnie. Humor sprawia, że publiczność jest bardziej podatna na przekazywane informacje. Ludzie chętniej będą Cię słuchać i lepiej zapamiętają Twój przekaz jeżeli będą rozbawieni.

Humor sprawia też, że zjednujesz sobie słuchaczy i wydajesz się bardziej sympatyczny dla Twoich słuchaczy. Jest też szansa, że Twoi słuchacze Cię polubią i będą Cię dzięki temu popierać, a przecież o to chodzi, prawda?

Z humorem trzeba jednak uważać – różni ludzie mają różne poczucie humoru i nie wszystko, co Tobie wydaje się śmieszne będzie takie dla innych. Jednak dobry mówca umiejętnie korzysta z humoru i jest w stanie rozweselić każdą publikę.

10. Przekaz 🎯

Co łączy wszystkie najlepsze przemówienia? Przypomnij sobie niektóre z nich – takie, które zrobiły na Tobie bardzo duże wrażenie albo nawet zmieniły Twoje życie. Jestem pewien, że będziesz mógł powtórzyć ich główną myśl w jednym zdaniu. To dlatego, że wszystkie najlepsze przemówienia mają…. prosty przekaz.

Mówca wychodząc przed publiczność musi mieć klarowną wizję tego, co chce przekazać swojej publiczności. Tak, aby w razie czego móc to wyrazić w jednym zdaniu. W przeciwnym wypadku przemówienie będzie bełkotem złożonym z niezwiązanych ze sobą informacji.

Pamiętaj, że po Twoim przemówieniu publice zostaną dwie rzeczy – wrażenie, jakie na niej zrobiłeś i Twój przekaz. O ile na pierwszą z nich masz tylko częściowy wpływ, na drugą masz wpływ w 100%. Dlatego warto pracować nad przekazem Twojego przemówienia, bo to już połowa sukcesu!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *